środa, 18 maja 2022

Energooszczędna technologia sprzętowa sztucznej inteligencji dzięki systemowi przechowywania zainspirowanemu pracą mózgu?

 Naukowcy zaproponowali nowatorski system zainspirowany neuromodulacją mózgu, określany mianem "systemu przechowywania", który wymaga mniejszego zużycia energii. Grupa badawcza kierowana przez profesora Kyung Min Kima z Wydziału Inżynierii i Nauki o Materiałach opracowała technologię, która może efektywnie wykonywać operacje matematyczne dla sztucznej inteligencji poprzez naśladowanie ciągłych zmian topologii sieci neuronowej w zależności od sytuacji. Ludzki mózg zmienia topologię neuronów w czasie rzeczywistym, ucząc się przechowywać lub przywoływać wspomnienia w zależności od potrzeb. Grupa badawcza przedstawiła nową metodę uczenia się sztucznej inteligencji, która bezpośrednio implementuje te konfiguracje obwodów koordynacji neuronowej.


Badania nad sztuczną inteligencją stają się bardzo aktywne, a rozwój urządzeń elektronicznych opartych na sztucznej inteligencji i wprowadzanie produktów na rynek coraz szybsze, zwłaszcza w dobie Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Aby wdrożyć sztuczną inteligencję w urządzeniach elektronicznych, należy również wspierać rozwój sprzętu dostosowanego do potrzeb klienta. Jednak większość urządzeń elektronicznych wykorzystujących sztuczną inteligencję wymaga wysokiego poboru mocy i wysoce zintegrowanych macierzy pamięci do zadań na dużą skalę. Rozwiązanie tych ograniczeń związanych z poborem mocy i integracją stanowiło wyzwanie, dlatego podjęto wysiłki, aby dowiedzieć się, jak ludzki mózg rozwiązuje problemy.


Aby udowodnić skuteczność opracowanej technologii, grupa badawcza stworzyła sprzęt do obsługi sztucznej sieci neuronowej wyposażony w samorektyfikującą się macierz synaptyczną i algorytm zwany "systemem przechowywania", który został opracowany z myślą o uczeniu się sztucznej inteligencji. W rezultacie udało się zmniejszyć zużycie energii o 37% w ramach systemu stashing bez pogorszenia dokładności. Wynik ten dowodzi, że emulacja neuromodulacji u ludzi jest możliwa.


Profesor Kim powiedział: "W tym badaniu zaimplementowaliśmy metodę uczenia się ludzkiego mózgu, wykorzystując jedynie prosty układ scalony, dzięki czemu udało nam się zmniejszyć zapotrzebowanie na energię o prawie 40 procent."


Ten zainspirowany neuromodulacją system przechowywania, który naśladuje aktywność neuronową mózgu, jest kompatybilny z istniejącymi urządzeniami elektronicznymi i skomercjalizowanym sprzętem półprzewodnikowym. Oczekuje się, że zostanie on wykorzystany przy projektowaniu układów półprzewodnikowych następnej generacji dla sztucznej inteligencji.


Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Advanced Functional Materials w marcu 2022 r. i było wspierane przez KAIST, National Research Foundation of Korea, National NanoFab Center oraz SK Hynix.

ZOBACZ WIĘCEJ > businews.pl
itnews24.pl
itlife.pl
ofio.pl
tvtu.pl
youtube.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Energooszczędna technologia sprzętowa sztucznej inteligencji dzięki systemowi przechowywania zainspirowanemu pracą mózgu?

 Naukowcy zaproponowali nowatorski system zainspirowany neuromodulacją mózgu, określany mianem "systemu przechowywania", który wym...